3. semifinaali 28.3.2026 * 13.30 GrIFK vs Dicken

Olemme nyt pelanneet kaksi kovaa välieräottelua Dickeniä vastaan ja voittaneet ne molemmat. Viimeisin ottelu päättyi meille 30–21, mutta suurimman osan ajasta peli oli hyvin tasainen. Ottelun lopussa onnistuimme tekemään ratkaisevan irtioton, eikä Dicken enää pysynyt mukana. Puolustuspelaamisemme toimi suurimmaksi osaksi hyvin, ja loppua kohden myös hyökkäyspeli alkoi rullata paremmin.

Lauantaina edessä on kolmas välierä, jossa meillä on mahdollisuus ratkaista sarja ja edetä finaaleihin. Viikon aikana olemme keskittyneet erityisesti vahvistamaan puolustustamme entisestään sekä käyneet videolta läpi asioita, joita haluamme parantaa. Hyökkäyspelissä tärkeintä on säilyttää maltti ja jaksaa kierrättää palloa – silloin onnistumme.

Dicken on melko nuori joukkue, jolla on paljon taitavia läpimurtopelaajia, joten meidän täytyy olla hereillä puolustuksessa. Lisäksi heidän maalivahtinsa ovat hyviä, joten viimeistelyn on oltava huolellista.

Tulossa on jälleen kova ottelu, joten toivottavasti mahdollisimman moni pääsee hallille kannustamaan meidät vielä yhteen voittoon! 💚

Kolme nopeaa Cessin kanssa

Kenet joukkueesta ottaisit mukaan autiolle saarelle?

Alvan, koska hänen kanssaan ei ainakaan tulisi tylsiä hetkiä 😛

⁠Hyökkäys vai puolustus? Perustele!

Vaikea valita, koska pidän molemmista… mutta ehkä puolustus, koska on tärkeää, että se toimii – ja siitä saa myös helppoja vastaiskumaaleja!

Lemppariruoka syödä pelipäivänä?

Pasta kanalla! 😋

Katso ottelu HandisTV:stä

Mikäli et pääse paikalle Luolaan, voit seurata ottelua Handis-tv:stä hintaan 6,90€/ottelu tai 9,90€/kuukausi. 76€:lla näet kaikki Naisten Aktiassa pelattavat ottelut, hintaan sisältyvät myös finaalit. Osa summasta ohjautuu joukkueellemme – iso kiitos tuestasi!

Seuraa meitä!

Facebook: Grankulla IFK Handboll Damer
Instagram: @grifkdamer

Teksti: Cecilia Heinrichs
Kuva: aki_kuvaus