Hemmamatch 4.10.2025 * 13.30 GrIFK vs Cocks

Vi har haft flera matcher under samma vecka, vilket har gjort att vi tagit en match i taget och fokuserat endast på den kommande matchen. Vi har även haft en del videogenomgångar för att analysera vårt eget spel. Under veckan har vi tränat på att göra försvaret ännu tuffare och sprungit mycket, eftersom det är en av våra styrkor. Själv har jag tränat på att ta mer kontakt och få rätt tajming i försvaret.

På lördagen möter vi Cocks på hemmaplan, och det kommer blir roligt. Jag tycker att de har ett starkt lag i år med en duktig nykomling från Montenegro. Cocks spelar ett bra lagspel och rullar bollen fint vidare. De har dessutom starka 1 mot 1-spelare, vilket gör att vi måste vara starka och jobba tillsammans i försvaret.

Mot Cocks är planen att utnyttja vårt snabba spel. De är inte alltid bäst på att springa hemåt, och det ger oss stora möjligheter att kontra.

Från Cocks vill jag lyfta fram deras nyförvärv Andjela Gezovic. I slutet av sommaren spelade vi en träningsmatch mot dem, där Andjela gjorde riktigt bra ifrån sig. Hon är skicklig på att finta och har hårda, välplacerade skott.

Från vårt eget lag vill jag framhäva Trine Björkqvist, en riktigt lovande ung spelare som jobbar stenhårt både framåt och bakåt. Trine är stark och hon har både explosiva fintar och snygga skott. Hon är varierad i sitt spel, vilket gör henne ännu farligare på planen.

Mina matchrutiner är inte särskilt speciella, men om jag hinner tycker jag om att ta en promenad innan match. Jag ser också till att äta ordentligt för att orka, och en Nocco före matchen är nästan ett måste.

Jag hoppas att alla kommer till grottan och hejar fram oss till seger!

Kolla matchen på Handis-TV 

Om du inte kan ta dig till Grottan kan du se matchen på Handis-tv för 6,90€/match eller 10,90€/månad. För 76€ kan du se alla matcher i Damernas Aktialiga, priset inkluderar även finalmatcherna. En del av summan går till GrIFK Damer, tack för understödet!

Följ oss gärna!

Facebook: Grankulla IFK Handboll Damer

Instagram: @grifkdamer

Text: Isabel Larsson
Foto: aki_kuvaus