6.9 GrIFK vs Dicken (31-12)

GrIFK sai kaudelle parhaan mahdollisen alun, kun joukkue nappasi avausottelustaan komean 31–12 (13-3)-voiton kotiluolassa Dickenistä. Alku oli tahmea hyökkäyspäässä, mutta tiivis puolustuspeli ja onnistumiset laajalla rintamalla käänsivät pelin nopeasti Granin hallintaan. Lopulta kotiyleisö sai nauttia ehjästä 60-minuuttisesta ja kauden ensimmäisistä pisteistä vakuuttavalla tavalla.

Valmentajien kommentit

Kotijoukkueen GrIFK:in päävalmentaja Patrik Johanson oli tyytyväinen ennen kaikkea joukkueen puolustuspeliin ottelun jälkeen:

”Mukavaa aloittaa uusi kausi voitolla. Ensimmäisen viidentoista minuutin ajan meillä oli vaikeuksia maalinteossa, mutta sitten saimme hyökkäyspelimme kunnolla käyntiin. Puolustus toimi hyvin koko pelin ajan, Alexandra pelasi hienosti! Hauskaa että kaikki uudet pelaajat pelasivat hyvän ottelun, jokainen teki ensimmäisen maalinsa. Nyt odotamme innolla ensi viikon HIFK-vieraspeliä.”

Vierasjoukkue Dickenin päävalmentaja Ken Sirenius oli ylpeä nuoren joukkueensa rohkeudesta ja sisukkuudesta kauden avausottelussa:

”Lähtökohta päivän otteluun oli haastava, sillä kokoonpanostamme puuttui useita pelaajia. Mukana olevat pelaajat osoittivat nuoresta iästään huolimatta rohkeutta ja sitoutuneisuutta, josta voimme olla ylpeitä. Grani voittaa oikeutetusti. Me käännämme katseemme tulevaan.”

Ottelun parhaan pelaajan kommentti

Ottelun parhaana pelaajana palkittiin GrIFK maalivahti Alexandra Olsson, joka iloitsi joukkueen onnistumisesta:

”Tosi kiva avata kausi kotona Luolassa. Puolustus toimi superhyvin, teimme kuten olimme sopineet ja pidimme vauhtia yllä täydet 60 minuuttia. Pelasimme hienosti joukkueena, kaikki kantoivat vastuuta. Täydellinen alku kaudelle.”

Aktialiiga jatkuu taas tulevana lauantaina, kun kohtaamme HIFK:n ensimmäistä kertaa tällä kaudella. Ottelu alkaa klo. 14.00 Helsingin Urheilutalolla.

Ottelun tilastot

Ottelutiedot Tulospalvelussa