Otteluraportti 15.11. Cocks vs GrIFK
Ottelu Cocksia vastaan alkoi tasaisesti ja pysyi tiukkana läpi koko ensimmäisen puoliajan. Hyökkäyksessä menetettiin turhan monta palloa teknisiin virheisiin, ja puolustuksessa kommunikointi ei ollut riittävällä tasolla. Pystyimme kuitenkin ryhdistäytymään jakson loppua kohti ja siirryimme tauolle kolmen maalin johdossa.
Puoliajalla keskustelimme teknisten virheiden vähentämisestä ja siitä, että meidän on pidettävä kiinni omasta pelistämme riippumatta siitä, mitä vastustaja tekee hyökkäys- tai puolustuspäässä. Painotimme myös pallon liikkeen nopeuttamista, jotta hyökkäyksemme saisi vielä enemmän vauhtia.
Toinen puoliaika alkoi yhtä tasaisena, ja sorruimme uudelleen pallonmenetyksiin, mikä antoi Cocksille mahdollisuuden kiriä rinnalle. Ottelun 42. minuutilla oltiinkin tasatilanteessa. Cocks pelasi ajoittain 7–6-hyökkäystä, mutta pystyimme hoitamaan sen hyvin ja teimme useita helppoja maaleja tyhjään verkkoon.
Tuleviin otteluihin haluamme ottaa mukaan malttimme – myös silloin, kun peli on tiukkaa. Keskeisin kehityskohde on teknisten virheiden vähentäminen, sillä ne tarjoavat vastustajalle liian helppoja maalinteko mahdollisuuksia.
Nostin ennen ottelua seurattaviksi pelaajiksi Cocksin Ana Saranovicin sekä oman joukkueemme Mathilda ”Lillis” Sandblomin. Saranovic jäi kolmeen maaliin, mikä kertoo hyvin onnistuneesta puolustuksestamme: onnistuimme ohjaamaan hänet pois niistä heittopaikoista, joissa hän on vaarallisimmillaan. Lillis pelasi jälleen vahvan ottelun, erityisesti puolustuksessa. Haluan lisäksi mainita Isabel Larssonin, joka toi kentälle tultuaan välittömästi tärkeää tulivoimaa ja teki useita arvokkaita maaleja.
Kaiken kaikkiaan ottelu oli ailahteleva ja antoi meille paljon opittavaa. Nyt meillä on kaksi viikkoa aikaa hioa peliämme ennen seuraavaa koitosta, joka pelataan 29.11. Helsingin Urheilutalolla HIFK:ta vastaan.
Seuraa meitä!
Facebook: Grankulla IFK Handboll Damer
Instagram: @grifkdamer
Teksti: Annika Mustonen
Kuva: aki_kuvaus



