• 3 SM-kultaa, 3 Suomen cupin voittoa

  • SM-kultaa 2011/12

  • SM-kultaa 2010/11

  • SM-kultaa 1999/2000

GrIFK ja HC West SM-liigassa

Kauniaisten käsipallo palasi kaudeksi 2016-17 juurilleen kun vuonna 2003 perustettu HC West vaihtoi nimensä GrIFK:ksi. Grani pelasi SM-sarjaa viimeksi kaudella 2000-01, jolloin se sijoittui kahdeksanneksi. HC West saavutti 13 kauden aikana kaksi Suomen mestaruutta, neljä hopeaa ja kolme pronssia, sekä voitti kahdesti Suomen cupin.

* * *

GrIFK teki ensiesiintymisensä SM-tasolla kaudella 1979-80. Ensimmäisen mitalin seura voitti keväällä 1992, josta alkoi yhdeksän vuoden mitaliputki, huipennuksena 1999, jolloin seura voitti tuplamestaruuden arvoisesti sekä SM-kultaa että Suomen cupin. Mitaliputken täydensivät neljä hopeaa ja neljä pronssia.

* * *

  • 2020-21

    Loukkaantumiset veivät mitalisaumat

    Kausi 2020-21 lähti toiveikkaasti edelliskauden hyvän loppunousun ollessa vielä tuoreessa muistissa. Runkosarjassa tasaiset ottelut kääntyivät järjestään tappioksi, mutta alemmassa jatkosarjassa peli loksahti kohdilleen. Karmiva loukkaantumissuma vei mitalimahdollisuudet. GrIFK:n neljäs sija oli lopulta totuudenmukainen, mitalijoukkueita vastaan pistesaalis jäi laihaksi.

  • 2019-20

    Vaikea kausi parani kohti äkkiloppua

    Koronan takia keskeytetty kausi 2019-2020 päättyi GrIFK:n osalta runkosarjassa kuudennelle sijalle. Alemmassa jatkosarjassa joukkue eteni voitosta voittoon, ja oli liigan keskeytyshetkellä noussut viidenneksi.

    2019-20

  • 2018-19

    Jälleen neljäs

    Kaudella 2018-19 joukkue selvitti tiensä ylempään jatkosarjaan jossa se sijoittui neljänneksi. Puolivälierissä SIF oli vahvempi voitoin 3-2. GrIFK sijoittui sarjassa lopulta kuudenneksi.

  • 2017-18

    Melkein, muttei ihan...

    Kaudella 2017-18 GrIFK eteni toisena vuotena peräkkäin Suomen Cupin loppuotteluun sekä SM-liigan välieriin. Lopullinen sijoitus SM-liigassa oli neljäs.

    2017-18

  • 2016-17

    Pronssia!

    Kaudella 2016-17 Grani tavoitteli jälleen mitaleita ja jatkoa viime keväänä HC Westin saavuttamalle SM-hopealle. Tavoite saavutettiin kun GrIFK voitti SM-pronssia. Lisäksi joukkue selvitti tiensä Suomen Cupin loppuotteluun.

GrIFK (1979-2001 ja 2016-)

  • GrIFK pelasi SM-sarjassa vuodesta 1979 vuoteen 2001 kaikkiaan 18 kautta ja 497 ottelua, joissa saavutetut 547 pistettä oikeuttivat sijalle 11.
  • Seura palasi SM-liigaan vuonna 2016, ja on ennen kauden 2021-22 alkua pelannut 23 kauden aikana 635 ottelua, saavuttaen niissä 693 pistettä. GrIFK on tällä hetkellä maratontaulukon sijalla 9.
  • Saavutuksiin kuuluu vuoden 1999 tuplamestaruuden (SM-sarja ja Suomen cup) lisäksi 4 SM-hopeaa (1992, 1996, 1998, 2000) ja 4 SM-pronssia (1993, 1994, 1995, 1997). Suomen Cupin loppuotteluun GrIFK on selvinnyt 5 kertaa.

HC West (2003-2016)

  • HC West esiintyi SM-sarjassa ja liigassa 13 kauden ajan, pelaten 399 ottelua, joista se voitti 261. Tasapelejä kertyi 13 ja tappioita 125, maalierolla 11112-9415.
  • Seura saavutti 2 SM-kultaa (2011, 2012), 4 SM-hopeaa (2008, 2009, 2010, 2016) sekä 3 SM-pronssia (2004, 2013, 2015), mitkä tuotti 535 pistettä ja SM-sarjan Marathontaulukossa sijan 12. Suomen cupin West voitti kahdesti (2008, 2011).
  • Vuonna 2012 HC West valittiin SM-liigan Fair Play-joukkueeksi.

HC West + GrIFK (1979-2021)

  • Yhteensä Kauniaisissa on vuosina 1979-2021 pelattu (*) 36 SM-kaudella 1036 SM-ottelua, joista 591 voittoa, 46 tasapeliä ja 399 tappiota, maalierolla 26740-24402. ((*) Tilanne 1.6.2021)
  • Saavutetut 1228 pistettä, 3 SM-kultaa, 8 hopeaa ja 8 pronssia nostaa HC West/GrIFK:n yhteistuloksella kaikkien aikojen viidenneksi menestyneimmäksi seuraksi pääsarjatasolla, BK-46:n, HIFK:n, Cocksin ja SIF:n jälkeen.

EtunimiSukunimiKaudetOttelutMaalitJäähyminuutitMaalia/ottelu
MikaelForsblom823815161546,37
VjacheslavAndrianov (RUS)92647811582,96
PaulLönnfors102766622082,40
PeterBiström12261643502,46
SamiHämäläinen71966401283,27
PatrikPalmgren7146624624,27
StanislavKopyl (RUS)72085941842,86
RobertStubb71085851085,42
MarcusSjöstedt51455631083,88
FredrikUdd3894641245,21
KasperNyberg91753081161,76
PatrikRoos71453082482,12
TomLindfors81773022841,71
MatsMickos10175296721,69
AhmedPorkveli (EST)3902711263,01
TapioTierala599240902,42
NikolaiEnckell344211284,80
ToniKallio342196304,67
ChristerAhlberg139195525,00
RonnyRuohomaa8167191521,14
FredrikHeinonen6154190221,23
SamiGoman251181463,55
KlausSuhonen4111179681,61
OskarKöhler4113171201,51
JonathanRosengren591165281,81
TimoRima789108461,21
TimoTirkkonen259106461,80
Kari-PetriKallio262104241,68
MarcusVaenerberg2308082,67
KristerWollsten510175540,74
KristianKarlsson45971401,20
JohanKarlstedt34971581,45
JuhaniKantee13162262,00
MathiasRoos23158141,87
TimoPartanen34955301,12
FerencWieliczko22855121,96
MatsHelsingius66253300,85
UlfGrönholm11742102,47
JuhaRauhio227391,44
AllanHindren11737282,18
HaraldHolmström24336240,84
KajÅström1936104,00
PauliSarkola11435182,50
TimoEckstein11433102,36
NiklasTörnkvist329321,10
SamiSeppälä2203261,60
ChristianLindroos22032101,60
AndersStenbock47931200,39
PeterSundell2123062,50
JariHenttonen57229120,40
HarriEklund24329240,67
RaunoStedt111272,45
RasmusMichelsson3402440,60
RobertPortman23424180,71
RobertNyberg11423101,64
JuhaniKaivola1112242,00
TapaniMaarno129210,72
DickLönnberg22518140,72
ClaesÅström161322,17
RobertVaenerberg2211260,57
JuhaniSalmi1121241,00
CarloEräkallio37121,71
AlbertEhrnrooth3231160,48
ChristianSegersven (mv)1026110320,04
PärMickos115840,53
JohanÅkermarck332540,16
MichaelPanelius213520,38
OlliSkarp1540,80
AlexanderEhrnrooth3293120,10
BjörnWicklund112320,25
JohanPortin2630,50
MikaelMecklin1630,50
Stefanvon Knorring (mv)1122020,01
TomSällström (mv)81852360,01
TonyAndelin (mv)6163220,01
AntonEkström311220,18
ErikSöderholm1420,50
MichaelStenius (mv)446160,02
RasmusLunden (mv)328120,04
NikiVaenerberg22120,50
MikaHelaskoski1111,00
NilsBjörklund (mv)3380,00
KristianFriman (mv)1200,00
KennethSöderlund (mv)1180,00
KariKetonen (mv)1160,00
JanJonasson (mv)2100,00
ThomasHeinonen2920,00
NilsSkogberg (mv)170,00
Jacobaf Forselles140,00
PeterStadius1320,00
StefanSwanljung120,00
KurtHagman (mv)120,00
JanTierala110,00
AnttiLappalainen (mv)110,00
BjörnAndersson110,00
Tilastot koonnut Jari Henttonen.
Yhteensä 95 pelaajaa.

Kiitokset kuvista kuuluu mm. seuraaville kuvaajille: Niklas Montonen, Petri Lunki, Mikko Horsmanheimo, Erik Lähteenmäki, FSC Media