• 3 SM-kultaa, 3 Suomen cupin voittoa

  • SM-kultaa 2011/12

  • SM-kultaa 2010/11

  • SM-kultaa 1999/2000

GrIFK ja HC West SM-liigassa

Kauniaisten käsipallo palasi kaudeksi 2016-17 juurilleen kun vuonna 2003 perustettu HC West vaihtoi nimensä GrIFK:ksi. Grani pelasi SM-sarjaa viimeksi kaudella 2000-01, jolloin se sijoittui kahdeksanneksi. HC West saavutti 13 kauden aikana kaksi Suomen mestaruutta, neljä hopeaa ja kolme pronssia, sekä voitti kahdesti Suomen cupin.

* * *

GrIFK teki ensiesiintymisensä SM-tasolla kaudella 1979-80. Ensimmäisen mitalin seura voitti keväällä 1992, josta alkoi yhdeksän vuoden mitaliputki, huipennuksena 1999, jolloin seura voitti tuplamestaruuden arvoisesti sekä SM-kultaa että Suomen cupin. Mitaliputken täydensivät neljä hopeaa ja neljä pronssia.

* * *

Kaudella 2016-17 Grani tavoitteli jälleen mitaleita ja jatkoa viime keväänä HC Westin saavuttamalle SM-hopealle. Tavoite saavutettiin kun GrIFK voitti SM-pronssia. Lisäksi joukkue selvitti tiensä Suomen Cupin loppuotteluun.

Kaudella 2017-18 GrIFK eteni toisena vuotena peräkkäin Suomen Cupin loppuotteluun sekä SM-liigan välieriin. Lopullinen sijoitus SM-liigassa oli neljäs.

Kaudella 2019-19 joukkue selvitti tiensä ylempään jatkosarjaan jossa se sijoittui neljänneksi. Puolivälierissä SIF oli vahvempi voitoin 3-2. GrIFK sijoittui sarjassa lopulta kuudenneksi.

GrIFK (1979-2001)

  • GrIFK pelasi SM-sarjassa vuodesta 1979 vuoteen 2001 kaikkiaan 18 kautta ja 497 ottelua, joissa saavutetut 547 pistettä oikeuttivat SM-sarjan maratontaulukon sijalle 11.
  • Saavutuksiin kuuluu vuoden 1999 tuplamestaruuden (SM-sarja ja Suomen cup) lisäksi 4 SM-hopeaa (1992, 1996, 1998, 2000) ja 4 SM-pronssia (1993, 1994, 1995, 1997).

HC West (2003-2016)

  • HC West esiintyi SM-sarjassa ja liigassa 13 kauden ajan, pelaten 399 ottelua, joista se voitti 261. Tasapelejä kertyi 13 ja tappioita 125, maalierolla 11112-9415.
  • Seura saavutti 2 SM-kultaa (2011, 2012), 4 SM-hopeaa (2008, 2009, 2010, 2016) sekä 3 SM-pronssia (2004, 2013, 2015), mitkä tuotti 535 pistettä ja SM-sarjan Marathontaulukossa sijan 12. Suomen cupin West voitti kahdesti (2008, 2011).
  • Vuonna 2012 HC West valittiin SM-liigan Fair Play-joukkueeksi.

HC West + GrIFK (1979-2019)

  • Yhteensä Kauniaisissa on vuosina 1979-2019 pelattu (*) 34 SM-kaudella ja 987 SM-ottelua, joista 572 voittoa, 42 tasapeliä ja 373 tappiota, maalierolla 25477-23040. ((*) Tilanne 29.4.2019)
  • Kaikkiaan 1186 pistettä, 3 SM-kultaa, 8 hopeaa ja 8 pronssia, mikä nostaisi HC West/GrIFK:n yhteistuloksen kaikkien aikojen viidenneksi menestyneimmäksi pääsarjatasolla, BK-46:n, HIFK:n, Cocksin ja SIF:n jälkeen.

EtunimiSukunimiKaudetOttelutMaalitJäähyminuutitMaalia/ottelu
MikaelForsblom823815161546,37
VjacheslavAndrianov (RUS)92647811582,96
PaulLönnfors102766622082,40
PeterBiström12261643502,46
SamiHämäläinen71966401283,27
PatrikPalmgren7146624624,27
StanislavKopyl (RUS)72085941842,86
RobertStubb71085851085,42
MarcusSjöstedt51455631083,88
FredrikUdd3894641245,21
KasperNyberg91753081161,76
PatrikRoos71453082482,12
TomLindfors81773022841,71
MatsMickos10175296721,69
AhmedPorkveli (EST)3902711263,01
TapioTierala599240902,42
NikolaiEnckell344211284,80
ToniKallio342196304,67
ChristerAhlberg139195525,00
RonnyRuohomaa8167191521,14
FredrikHeinonen6154190221,23
SamiGoman251181463,55
KlausSuhonen4111179681,61
OskarKöhler4113171201,51
JonathanRosengren591165281,81
TimoRima789108461,21
TimoTirkkonen259106461,80
Kari-PetriKallio262104241,68
MarcusVaenerberg2308082,67
KristerWollsten510175540,74
KristianKarlsson45971401,20
JohanKarlstedt34971581,45
JuhaniKantee13162262,00
MathiasRoos23158141,87
TimoPartanen34955301,12
FerencWieliczko22855121,96
MatsHelsingius66253300,85
UlfGrönholm11742102,47
JuhaRauhio227391,44
AllanHindren11737282,18
HaraldHolmström24336240,84
KajÅström1936104,00
PauliSarkola11435182,50
TimoEckstein11433102,36
NiklasTörnkvist329321,10
SamiSeppälä2203261,60
ChristianLindroos22032101,60
AndersStenbock47931200,39
PeterSundell2123062,50
JariHenttonen57229120,40
HarriEklund24329240,67
RaunoStedt111272,45
RasmusMichelsson3402440,60
RobertPortman23424180,71
RobertNyberg11423101,64
JuhaniKaivola1112242,00
TapaniMaarno129210,72
DickLönnberg22518140,72
ClaesÅström161322,17
RobertVaenerberg2211260,57
JuhaniSalmi1121241,00
CarloEräkallio37121,71
AlbertEhrnrooth3231160,48
ChristianSegersven (mv)1026110320,04
PärMickos115840,53
JohanÅkermarck332540,16
MichaelPanelius213520,38
OlliSkarp1540,80
AlexanderEhrnrooth3293120,10
BjörnWicklund112320,25
JohanPortin2630,50
MikaelMecklin1630,50
Stefanvon Knorring (mv)1122020,01
TomSällström (mv)81852360,01
TonyAndelin (mv)6163220,01
AntonEkström311220,18
ErikSöderholm1420,50
MichaelStenius (mv)446160,02
RasmusLunden (mv)328120,04
NikiVaenerberg22120,50
MikaHelaskoski1111,00
NilsBjörklund (mv)3380,00
KristianFriman (mv)1200,00
KennethSöderlund (mv)1180,00
KariKetonen (mv)1160,00
JanJonasson (mv)2100,00
ThomasHeinonen2920,00
NilsSkogberg (mv)170,00
Jacobaf Forselles140,00
PeterStadius1320,00
StefanSwanljung120,00
KurtHagman (mv)120,00
JanTierala110,00
AnttiLappalainen (mv)110,00
BjörnAndersson110,00
Tilastot koonnut Jari Henttonen.
Yhteensä 95 pelaajaa.

Kiitokset kuvista kuuluu mm. seuraaville kuvaajille: Niklas Montonen, Petri Lunki, Mikko Horsmanheimo, Erik Lähteenmäki, FSC Media