GrIFK eteni välieriin
GrIFK ja Dicken järjestivät toisen jännitysnäytelmän puolivälierissä ja ottelun päättyessä taululla oli keskiviikon tapaan Granin yhden maalin voittonumerot.
Avausjakso oli todellista pudotuspelaamista – tiukkaa puolustamista ja johdon vaihtumista puolelta toiselle. Maalit olivat todella tiukassa ja taukoon saakka Kauniaisissa edettiin hyvin tasaisesti ja niukkamaalisesti – lukemat 8-8 – kiitos pitkälti maalivahtien, Granin Patrik Roslanderin ja Dickenin Mikael Mäkelän.
Tauon jälkeen Grani alkoi saada hienoisesti otetta pelistä ja piti oman päänsä tiiviinä Roslanderin johdolla. Viimeisellä kymmenminuuttisella kotijoukkue johti jo neljällä maalilla, mutta Dicken löysi lopussa viimein keinot ohittaa Roslander ja nousi vielä taistelemaan voitosta, mutta kiri jäi maalin päähän.
Näin Grani voitti toisenkin puolivälierän niukimmalla mahdollisella erolla ja eteni välieriin otteluvoitoin 2-0. Kauniaislaisten välierävastustaja ratkeaa toisen puolivälieräsarjan Cocks-SIF lopputuleman myötä.
Anthony Hellakoski sanoitti pelin hengen kiteytetysti.
– Yhtä tiukkaa kuin Pirkkolassa, erona oli se, että tänään päästiin neljän maalin johtoasemaan, mutta sitten pallo rupesi polttamaan käsissä. Mutta huikea fighting spirit. Kiitos Dickenille kahdesta hyvästä pelistä!
Ottelun parhaan pelaajan tittelin kuittasi nimiinsä peräti 17 torjuntaa kirjannut Grani-maalivahti Roslander.
– Oli juuri niin tasaista, mitä oltiin odotettukin. Mitään ei saatu ilmaiseksi. Pudotuspeleissä voitot lasketaan ja tästä jatketaan!
Granin maalintekijät: Ludwig Fältskog 5, Filip Churlevski 4, Davor Basaric 4, Casper Aarnio 3, Oliver Aalto 2, Karim Mbembela 2
![grifk[1] GrIFK Käsipallo - miehet](https://i0.wp.com/grifk-handball.com/miehet/wp-content/uploads/sites/2/2026/01/grifk1.png?fit=300%2C367&ssl=1)

